خستگی

به نام خدا

خستگی در بیماران ام اس

خستگی یکی از علائم شایع بیماری MS است،  حدود 80 درصد از مبتلایان به ام اس خستگی را در طول این بیماری تجربه می کنند.خستگی به طور قابل توجهی می تواند باعث تداخل در توانایی انجام کارهای خانه و محل کار شود،و یکی از علل اصلی خروج زود هنگام از نیروی کار است.خستگی که فرد مبتلا به این بیماری تجربه می کند ممکن است بسیار متفاوت تر از احساس خستگی باشد، که سایر افراد بدون MS پس از انجام یک ورزش سنگین یا یک کار پر مشغله داشته باشند.سایر علائم MS ممکن است بیاند و بروند ولی خستگی به نظر می رسد بدون توجه که در چه مرحله ای از MS قرار دارید ثابت باشد. برخی از افراد مبتلا به MS می گویند که اعضای خانواده، دوستان، همکاران یا کارفرمایان گاهی اوقات خستگی را اشتباه تفسیر و فکر می کنند که فرد افسرده است و یا تلاش کافی برای انجام کارها را انجام نمی دهد.

علت خستگی ناشی از MS در حال حاضر ناشناخته است. مطالعات در حال انجام به دنبال آزمون عینی است که می تواند به عنوان یک شاخص برای خستگی و راه دقیق برای اندازه گیری آن استفاده شود.چندین نوع مختلف از خستگی در MS رخ می دهد،خستگی که به خاطر بیماری MS رخ می دهد(خستگی اولیه)و خستگی که تحت تاثیر عوامل دیگر(خستگی ثانویه) ایجاد می شود.

در خستگی اولیه تصور می شود پیام هایی که رشته های عصبی ازمغز و نخاع برای مقابله با مناطق آسیب دیده توسط MS می فرستند باعث می شود که بدن انرژی زیادی مصرف کندواین باعث ایجاد خستگی شود.

خستگی ثانویه به علت اثرات زندگی با بیماری MS ایجاد می شود به عنوان مثال، علائم MS مانند افسردگی و… می تواند باعث خستگی شود.خستگی نیز ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی از داروهای مختلف رخ دهد و یا می تواند در نتیجه عدم فعالیت، استرس، رژیم غذایی نامناسب یا یک عفونت باشد.

تعدادی از حالتهای این نوع خستگی عبارتند از :

به طور ناگهانی آغاز می شوند.

•به صورت متناوب هر روز رخ می دهد.

•در زمانی از روز رخ می دهد.ممکن است در صبح زود رخ دهد حتی با داشتن خوابی راحت در شب قبل.

•پیشرفت کننده، در طول روز بدتر می شود.

•شدید تر از خستگی های طبیعی است.

•خستگی که به خاطر تداخل با فعالیت روزانه به وجود می آید.

•حساس به حرارت،حرارت و رطوبت ممکن است آن را تشدید کند.

مدیریت خستگی :

از آنجا که خستگی می تواند با شرایط پزشکی قابل درمان از جمله افسردگی، بیماری تیروئید یا کم خونی ایجاد شود،یا ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی از داروهای مختلف رخ  دهد و یا ناشی از عدم فعالیت بیمار باشد، فرد مبتلا به ام اس در صورتی که خستگی به یک مشکل تبدیل شده باید با پزشک خود مشورت کند تا ارزیابی های جامع برای شناسایی عوامل خستگی شناسایی شود.

راهکارهای برای مقابله با خستگی :

خواب خود را تنظیم کنید

مشکلات خواب در بیماری MS شایع است و مطالعات نشان می دهد حدود نیمی از بیماران MS را تحت تاثیر قرار داده است.گاهی اوقات برخی از علائم این بیماری مثل اختلال ادرار می تواند باعث مشکلات در خواب شما شود.پیدا کردن راهایی برای درمان کم خوابی و عادات بد خواب به شما کمک می کند که سطح انرژی و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

ورزش کنید

یک فعالیت بدنی منظم می تواند در مبارزه با خستگی به شما کمک کند.یک برنامه سازگار ورزشی به شما کمک می کند که استقامت و تعادل خود را افزایش دهید.فقدان فعالیت خستگی را افزایش می دهد و باعث ضعیف شدن عضلات می شود در نتیجه شما برای انجام  دادن یک کار انژی زیادتری استفاده می کنید.اما به یاد داشته باشید که هدف از ورزش کردن این است که به شما انرژی دهد نه شما را خسته کند.

حفاظت از انرژی

حفاظت از انرژی فقط برای محیط زیست مهم نیست .حفاظت از انرژی یک اصل کلیدی در بیماری MS می باشد.برای مثال زمانی که در صبح کمتر احساس خستگی می کنید می توانید انرژی اضافی خود رادر کارهای روزمره مثل خرید کردن یا تمیز کردن استفاده کنید.

کاهش استرس 

استرس یک بخش مشترک و قابل اجتناب زندگی است.شما باید عوامل پیداش استرس و راه های کنترل آن را شناسایی کنید تا اقدام به حذف یا کاهش این علت کنید.آرامش به طور منظم می تواند تنش در عضلات را کاهش دهد،باعث کاهش ضربان قلب و  فشار خون شود در نتیجه این آرامش باعث یک خواب بهتر می شود.

حساسیت حرارتی

بیماران حساس به حرارت ممکن است زمانی که در یک محیط گرم قرار می گیرن خستگی بیشتری را تجربه کنند. استفاده از تهویه مطبوع به ویژه در ماه های تابستان یا  پوشیدن لباس های سبک وزن می تواند باعث کاهش حرارت بدن شما شود.

کاردرمانی

در مراکز کاردرمانی معتبر ،متخصص آموزش دیده با دادن برنامه های جامع به بیماران کمک می کند که فعالیت های خانه و محل کار را بهتر انجام دهند.

 

نظرات و سوال های خود را درباره ی این موضوع برای ما بفرستید

 

 

 

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *