کنار آمدن با بیماری ام اس

به نام خدا

کنار آمدن با بیماری ام اس

بیماری MS می تواند از جنبه های مختلفی بر زندگی روزانه یک فرد و یک خانواده تاثیر بگذارد.به خصوص زمانی که فرد دارای علائمی مانند خستگی،مشکلات بینایی و… است.تشخیص بیماری ام اس می تواند ترسناک و طاقت فرسا باشد.در حالی که شما احساس تنهایی می کنید، شما تنها فردی که در این وضعیت هستید نیستید وخبر خوب برای شما این است که علائم MS معمولا قابل کنترل هستند.داشتن MS امروزه بسیار متفاوت تر از آنچه در گذشته بوده است،چون در حال حاضر تعدادی راه حل درمانی جدید و امید بخش برای کنترل علائم MS داریم.افرادی که با بیماری MS زندگی می کنند علائم و احساسات مختلفی را در طول دوره ی بیماری تجربه می کنند.علائم MS غیرقابل پیش بینی هستند و هیچ دو نفری را نمی توان یافت که علائمی دقیقا شبیه هم داشته باشند.

واکنش های اولیه به بیماری MS :

تشخیص MS ممکن است شوک،خشم،انکار و ناباوری و… که واکنشهای قابل پیش بینی و طبیعی به این نوع از اخبار دشوار است،تولید کند.

شوک :اولین واکنش پس از شنیدن یک خبر بد شوکه شدن است.دریافت خبر بد می تواند بسیار نامطلوب باشد وجهان شما را در یک سراشیبی قرار دهد.شما علاوه بر اینکه باید عواقب ناشی از این بیماری مثل دارو،بیمه و… را در نظر بگیرید باید اثراتی که این خبر بد می تواند بر روی سلامت جسمی و روحی شما داشته باشد در نظر بگیرید.

ترس :افرادی که اطلاعات کمی یا نادرستی در مورد MS دارند یکی دیگر از واکنش هایی که ممکن است در آن ها ایجاد شود ترس از این بیماری است.ترس از این بیماری باعث می شود که این افراد بدترین فرض را در مورد سلامت،زندگی و آینده خود داشته باشند.یادگیری در مورد MS به شما کمک می کند که این بیماری بیشتر و بهتر بشناسید.

خشم :طبیعی است افراد به خاطر دچار شدن به این بیماری خشمگین شوند.قطعا هیچ کس دوست ندارد به این بیماری دچار شود.چرا من؟ یا این عادلانه نیست! سوال اول در ذهن بسیاری از بیماران است.

انکار :برخی افراد پس از تشخیص این بیماری،قبول نمی کنند که به MS دچار شده اندو این علائم را عادی ومربوط به MS نمی دانند و درمان MS را به تاخیر می اندازند.خیلی مهم است که پس از تشخیص این بیماری برای کاهش تعداد و شدت حملات MS و یا عود بیماری و همچنین کاهش سرعت پیشرفت این بیماری،درمان را آغاز کنیم.اگر شما در مراحل اولیه این بیماری،درمان را آغاز نکنید احتمال دارد این بیماری پیشرفت کند و به ناتوانی منجر شود.

آسودگی :بعضی از بیماران علائم عجیب و غیر قابل توضیحی در مدتی تجربه می کنندو از آن بیم دارند که این علائم کشنده یا غیر قابل درمان هستند مثل تومور مغزی.تشخیص MS برای این بیماران به مانند یک خبر خوش است.

واکنش های بلند مدت به بیماری MS :

از آنجا که MS هر فردمتفاوت است،مانند واکنش های اولیه افراد به تشخیص MS،واکنش بلند مدت این افراد نیز به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود.با این حال تعدادی واکنش مشترک وجود دارد که اکثر افراد در یک بازه زمانی یا در طول این بیماری تجربه می کنند.

غم و اندوه :این نوع منحصر به فرد از غمگینی یک واکنش طبیعی به تغییرات و از دست دادن سلامتی است.

اضطراب :اضطراب یک بیماری سلامت روان است.MS غیر قابل پیش بینی است بنابراین جای تعجب نیست که عدم اطمینان و عدم پیش بینی آینده تبدیل به اضطراب شود.اختلالات اضطرابی اغلب نادیده گرفته می شوند.تحقیقات نشان می دهد که نیمی از افرادی مبتلا به MS که یک اختلال اضطرابی در آن ها تشخیص داده می شود،داروهای ضد اضطرابی یا روان درمانی را دریافت نمی کنند.

علائم فیزیلوژیکی اضطراب :

افزایش ضربان قلب یا تپش قلب

خشکی دهان

تنگی نفس

حالت تهوع

سوزن سوزن شدن انگشتان دست و پا

غش/خستگی

بی قراری

تنش عضلانی

بی خوابی،به طور خاص مشکل به خواب رفتن

تکرر ادرار

علائم روانی اضطراب:

خصومت،احساس خشم نسبت به دیگران

ناخشنودی مزمن

نگرانی مکرر،احساس گناه

تفکر منفی در مورد آینده

مقاومت،عدم انعطاف پذیر بودن و تمایل کمتر به ایجاد تغییرات

تکرار رفتارهای خاص و تعمق بیش از حد در مورد چیزی

به نظر می رسد اختلالات اضطرابی در افراد مبتلا به ام اس تقریبا سه برابر شیوع این اختلالات در جمعیت عمومی است.بیشتر به طور خاص،آمارها نشان می دهد در میان افراد مبتلا به MS:

18.6درصد اختلالات اضطرابی عمومی دارند(در مقایسه با5.1 درصد از افراد در جمعیت عمومی)

10 درصد دارای اختلال اضطراب و ترس ناگهانی(در مقابل 3.5 درصد در جمعیت عمومی)

8.6 درصد اختلال وسواس فکری دارند(در مقایسه 2.5 درصد در جمعیت عمومی)

اضطراب اجتماعی در جمعیت مبتلا به MS بالاتر از جمعیت عمومی است.

خشم :در سال های اخیر محققان توجه زیادی به کیفیت زندگی مرتبط با سلامت و مشکلات غیر محرکی نظیر درد،خستگی،اضطراب در بیماران MS پرداخته اند با این حال توجه کمتری به سایر احساسات منفی مثل خشم شده است.همانطور که بیماری در حال سپری کردن دوره خود است،بیماران ممکن است به خاطر تغییراتی که این بیماری همراه خودش می آورد،بسیار عصبانی شوند.گرچه خشم یک واکنش مشترک و عادی نسبت به تغییرات و زیان هایی که ناعادلانه هستند به وجود می آید،برای بسیاری از افراد دشوار است که راهی برای مقابله با آن پیدا کنند و به افراد خانواده،دوستان و همکاران آسیب نرسانند.

گناه :زمانی که این بیماری شروع به تداخل با فعالیت بیمار در کارهای محل کار،خانه و… می کند،این احساس ممکن است در بیمار ایجاد شود که یک بار اضافی بر دوش خانواده است یا زمانی که فکر می کند این بیماری تقصیر اوست و با تلاش بیشتر می تواند بیماری را مدیریت کند اما هیچ تغییری در او ایجاد نمی شود.اعضای خانواده نیز ممکن است فرد بیمار را به خاطر مشکلاتی که بیماری ممکن است ایجاد کند سرزنش کنند به خصوص مشکلات مالی.این عوامل می تواند در خود فرد و حتی خانواده باعث ایجاد این احساس شوند.

هر زمان که این احساسات مشترک،غیر قابل مدیریت  یا در حال ایجاد شدن در شما هستند می توانید با مشاوره یا گرفتن دارو این مشکلات را برطرف کنید.مطالعه و یادگیری شما و اعضای خانواده در خصوص MS می تواند به شما کمک کند.در ادامه به راه هایی برای مقابله با این احساسات می پردازیم.

تغییرات احساسی که با MS می آیند :

تصور می شود که این تغییرات نتیجه آسیب هایی است که بیماری MS به سیستم عصبی بیمار وارد می کند.به عبارت دیگر کارشناسان این تغییرات احساسی را بخشی از روند بیماری در نظر می گیرند که یک بیمار نسبت به چالش های این بیماری از خود بروز می دهد.بسیاری از بیماران خجالت می کشند یا شرمنده می شوند که مشکلات خود را برای پزشک بازگو  کنند که این به زیان خود بیمار است.

نوسانات خلقی :بسیاری از افراد مبتلا به MS گزارش می دهند که حساس تر و بد خلق تر شده اند و اعضای خانواده ممکن است در بسیاری از مواقع با یک فرد بداخلاق مواجه شوند.آگاهی از این نوسانات خلقی که می تواند بخشی از این بیماری باشد،درک و تحمل آن را برای دیگران آسان تر کند.اما کنار آمدن با این نوسات خلقی برای همه کار آسانی نیست بنابراین باید در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید.

 افسردگی :در بیماران MS رایج می باشد و می تواند در عملکرد فرد تداخل ایجاد کند پس باید سریع درمان شود.

خنده ویا گریه های غیرقابل کنترل:برای مثال در یک مراسم تشییع جنازه،احساس غم و اندوه دارید ولی به طور ناگهانی شروع به خندیدن کنید یا زمانی که در حال تماشای یک فیلم کمدی هستید بی اختیار گریه کنید و قادر به متوقف کردن این گریه نباشید.این مشکل جدا از احساس عاطفی که یک بیمار دارد ممکن است رخ دهد وغیر قابل بیش بینی و کنترل باشد.این مشکل برای شما شرم آور و خسته کننده و برای سایر افراد ممکن است غیر قابل قبول باشد.خوشبختانه این مشکل با دارو درمان می شود.

برخی از راهکارهایی که برای کنار آمدن با این بیماری مفید هستند :

هنگامی که شما یک بیماری مثل آنفلونزا دارید می دانید پس از یک هفته شما احساس بهتری دارید و به شرایط نرمال بر می گردید.اما در یک وضعیت طولانی مدت مانند MS شرایط فرق می کنند و تمام ابعاد زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.MS یک بیماری پیچیده و غیرقابل پیش بینی است که می تواند چالش های عاطفی قابل توجهی را برای قوی ترین و انعطاف پذیرترین افراد ایجاد کند.احتمالا شما برای پیدا کردن یک استراتژی مناسب برای قبول کردن و کنار آمدن با این بیماری نیازمند زمان هستید.در اینجا تعدادی از راه های مناسب را به شما پیشنهاد می کنیم:

معاشرت کنید

هنگامی که شما افسرده هستید تمایل به عقب نشینی و تنها بودن دارید،حتی ارتباط با اعضای نزدیک خانواده و دوستان می تواند سخت باشد.معاشرت می تواند خلق و خوی شما را بهتر کند.داشتن حمایت های اجتماعی برای بهبودی افسردگی ضروری است.متصل بودن به افراد یک دنیا تفاوت در خلق و خوی و چشم انداز شما ایجاد کند.اگر فکر می کنید کسی را برای صحبت کردن ندارید،هیچ وقت برای ساختن دوستی های تازه دیر نیست.

بدنبال شخصی باشید که در شما احساس اطمینان و آرامش ایجاد کند.این شخص،مرد یا زن باید بدون اینکه شما را پریشان یا قضاوت کند به صحبت های شما گوش دهد.مکالمه چهره به چهره بایددر الویت فعالیت های اجتماعی شما باشد.تماس های تلفنی،رسانه های اجتماعی و… راه هایی خوبی برای معاشرت هستند اما نمی تواند جایگزین مکالمه چهره به چهره شوند.یادگیری در مورد MS ومدیریت آن به شما کمک می کند که شیوه مناسبی برای زندگی و درمان خود انتخاب کنید.بدنبال پزشکی باشید که با ایشان بتوانید راحت باشید،هر دکتری می تواند دارو تجویز کند یا معاینات دوره ای را انجام دهد،اما داشتن پزشکی که قادر به صرف زمان برای گوش دادن به مسائل شخصی و آموزش دادن به بیماران است موضوع مهمی است.

نکاتی برای معاشرت با دیگران :

 صحبت کردن با یک نفر در مورد احساسات خود

داوطلبانه به افراد دیگر کمک کنید

همراه با دوستان به پیاده روی،سینما یا کنسرت بروید

ملاقات با افراد جدید با در نظر گرفتن یک کلاس یا ثبت نام در باشگاه

برای یک ناهار یا شام هفتگی برنامه ریزی کنید

 

کارهایی را انجام دهید که از آن لذت می برید

برای غلبه بر استرس و افسردگی شما باید کارهایی را انجام دهید که انرژی بخش باشند و شما را خسته نکند.این کارهای شامل برشمردن مواردی که در یک زندگی سالم وجود دارند،یادگیری درباره مدیریت بهتر استرس،اعمال محدودیت درباره کارهای که قادر به انجام آن هستید و برنامه ریزی برای انجام کارهای سرگرم کننده می باشد.سلامت خود را تقویت کنید.هشت ساعت در روز بخوابید،افسردگی شامل مشکلات خواب نیز می شود.خواب بیش از حد کم یا بیش از حد زیاد به خلق و خوی شما آسیب می رساند.

تمرین تکنیک های روزانه تمدد اعصاب می تواند به تسکین علائم افسردگی،کاهش استرس و افزایش احساس رفاه و شادی کمک می کند.یوگا را امتحان کنید،تنفس عمیق،آرام سازی تصاعدی عضلات یا مدیتیشن یک جعبه ابزار سلامتی برای مقابله با استرس و افسردگی است.

زمانی را در طبیعت صرف کنید.

لیستی از کارهایی که دوست دارید،تهیه کنید

خواندن یک کتاب خوب و تماشای یک فیلم کمدی 

بازی با حیوانات خانگی

صحبت با دوستان و خانواده به صورت چهره به چهره

گوش دادن به موسیقی

وظایف کوچکی را برعهده بگیرید

حرکت با شور و نشاط در طول روز

2

هنگامی که شما افسرده هستید فقط بیرون آمدن از رختخواب می تواند مانند یک وظیفه دلهره آور به نظر برسد،چه برسد به کار کردن!اما ورزش یک مبارز قدرمند در برابر افسردگی و یک ابزار قدرتمند در زراتخانه شما برای بهبودی و ترمیم علائم آن است.تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به عنوان یک دارو برای تسکین علائم افسردگی واز عود یکباره آن جلوگیری کند.ورزش باعث تقویت عضلات شما و کاهش خستگی می شود.یک پیاده روی 10 دقیقه ای می تواند خلق و خوی شما را برای دوساعت بهبود بخشد.

مطالعه موضوع زیر می تواند به شما کمک کند بر روی لینک زیر کلیک کنید :

خستگی در ام اس

رژیم غذایی سالم :

آنچه می خورید به طور مستقیم بر روی احساسات شما تاثیر می گذارد.کاهش مصرف مواد غذایی مانند الکل،کافئین،چربی های اشباع شده و غذاهایی با سطح موادنگه دارنده بالا و… که می تواند بر روی مغز و احساسات شما تاثیر منفی بگذارد.

مطالعه موضوع زیر می تواند به شما کمک کند بر روی لینک زیر کلیک کنید :

نقش تغذیه و رژیم غذایی در بیماری ام اس

به چالش کشیدن تفکرات منفی

آیا احساس می کنید که ضعیف یا ناتوان هستید؟تمام اتفاقات بد برای شما می افتد و شما توانایی مقابله در برابر این اتفاقات را ندارید؟

افسردگی باعث می شود شما نسبت به همه چیز بدبین باشید.هنگامی که این تفکرات باعث ناراحتی شما می شود به خودتان یادآوری کنید که این افسردگیست که با شما صحبت می کند.

 

نظرات و سوال های خود را درباره ی این موضوع برای ما بفرستید

 

 

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *